Pojmovnik sadrži tumačenja i
pojašnjenja stručnih
pojmova.


Pojmovnik
preko 1000 različitih ponuda na jednom mjestu
  • Često ste za obilazak poslovnica i prikupljanje informacija o uslovima i ponudama trošili dragocjeno vrijeme?
  • Tražili ste pravi kredit za vas, najbolju štednju ili obavezno auto osiguranje?
  • Poredili karakteristike bankarskih kartica ili životnih osiguranja?
  • Razmatrali ste promjenu telekom operatera, internet ili TV paketa?

Na portalu kliker.ba sada birajte, poredite i kontaktirajte sve ponuđače jednostavno i brzo.
Anketa
Koliko platnih kartica posjedujete Vi lično?


Glasaj! Rezultati!

Dugi dani u kancelariji, praćeni dugim noćima u barovima sa kolegama, simbol su Japana baš kao što su to i suši ili humoristički stripovi, ali će im Japan reći "sajonara", uz podršku premijera Šinza Abea, piše Financial Times.


Kultura predugih radnih sati odgovorna je za više problema u Japanu, od nedovoljnog broja novorođenih do slabe produktivnosti, pa Japan pokušava da se okrene praksi koja već dugo postoji u ostatku svijeta i svede radno vrijeme na prihvatljiv nivo. 

Na Kliker.ba uporedite ponude svih banaka - brzo i besplatno zatražite upit i uštedite >>


Trgovačka kuća "Itoču" nada se da će privući mlade akademike radnim vremenom koje počinje i završava ranije od uobičajenog, a proizvođač štampača "Rikoh" zabranjuje rad poslije 20 sati uveče. Holding kompanija "Fast ritejling", vlasnik proizvođača garderobe "Uniklo" koji je sponzor svjetskom teniskom reketu broj 1, Novaku Đokoviću, namjerava da uvede četvorodnevnu radnu nedjelju za zaposlene koji žele bolji balans između radnog i slobodnog vremena. 

"Čak i ako su radni sati kraći, platićemo više radnika koji bude imao veći učinak. Dugi radni sati ne vode neophodno većoj produktivnosti", navodi Tadaši Janai, izvršni direktor "Fast ritejlinga". 

Proizvođač robota "Fanuk" želi da privuče novu radnu snagu u svoje "nekonvencionalno" sjedište u podnožju planine Fudži, udvostručujući veličinu svoje teretane i izgradnjom novih teniskih i bejzbol terena. Napori korporacija da poboljšaju uslove rada u skladu su sa kampanjom premijera Abea, koji želi da reformiše tržište rada, koje smatra ključnim pokretačem privrednog rasta. 

 

Moći će da odahnu i radnici u javnom sektoru, pa će, recimo, zaposlenima u Ministarstvu zdravlja od oktobra biti zabranjeno da rade poslije 22 časa, nakon što je propao pokušaj da se radnici istjeraju iz kancelarija gašenjem svjetla u prostorijama. 

Japanska vlada je nedavno predložila zakon koji će primorati radnike na najmanje pet dana plaćenog odmora godišnje. 

Jedan od kontroverznijih elemenata predloženog zakona je ideja da zaposleni u određenim sektorima, uključujući banke i brokerske kuće, budu plaćeni po učinku, a ne po broju odrađenih sati. Zagovornici te ideje veruju da bi ta mjera povećala produktivnost, dok kritičari smatraju da bi zapravo povećala prekovremeni rad, koji više ne bi bio plaćen. 

Raniji napori Japana da popravi uslove rada mahom su bili neuspješni. U Japanu i dalje postoje slučajevi "karoši", odnosno smrti na poslu od prevelikog umora, a brojni radnici osjećaju krivicu ako rano odlaze sa posla. 

Japanci su prošle godine iskoristili svega polovinu svojih odmora, za razliku od Francuza i Nijemaca koji su iskoristili cijeli odmor, prema podacima onlajn putničke agencije Ekspedija. Jedina zemlja u kojoj radnici koriste još manji dio odmora nego u Japanu je Južna Koreja.





Oznake:
Slični članci
   
Svi vaši komentari i prijedlozi na sadržaj, izgled i funkcionalnosti portala su dobrodošli - pišite nam!